Results May 25th – Olympics Iron Works Motorcycles, Sound Performance Diesel Series

June 1, 2016 Published by
Sound Diesel Performance Series
ROUND 1 RT Dial ET MPH
6043 Kevin Jellum Auburn WA 03 Dodge 0.050 16.42 16.451 80.68
C680 Jim Calhoun Kent WA ’97 Ram 2500 0.155 13.25 13.355 100.54
631 Gene Tourangeau Auburn WA 15 F-350 0.220 13.61 13.692 99.44
632 Scott Hillstrand Edgewood WA 14.10 0.000
FINALS
6043 Kevin Jellum Auburn WA 03 Dodge 0.096 16.42 16.466 79.76
631 Gene Tourangeau Auburn WA 15 F-350 0.220 13.61 13.692 99.44

 

Olympic Iron Works Motorcycle Sereis
ROUND 1 RT Dial ET MPH
123 Dakota Russell Maple Valley WA 3 0.162 10.13 10.449 133.84
6007 William Nitta Seattle WA 07 Harley 0.087 13.95 13.927 85.03
80 Bryan Howe Kent WA 06 1000RR 0.244 10.40 10.423 141.15
6220 Tracy Johnson Auburn WA ’95 CBR 0.203 10.40 10.605 113.37
6229 Donna Johnson Auburn WA ’02 GSXR 0.328 12.15 12.073 114.63
25 Ted OBrein Roy WA 02 Yamaha R6 0.040 12.20 12.044 112.59
686 Chris Benda Auburn WA 09 ZX14 0.012 9.24 9.275 138.81
697 Andre Westmoreland Lacey WA 06 GSXR 0.069 9.05 9.041 146.85
6118 Josh Johnson Puyallup WA 0.303 10.20 10.349 125.96
6241 Jim Zevenbergen University Place WA 12 Kawasaki 0.600 10.66 10.579 144.88
6984 Tyler Baker Rainer WA 04 Buell 0.034 12.39 13.161 98.53
6200 Joseph Lind Maple Valley 2015 2X14R 0.113 8.73 16.625 61.25
693 John Plaster Buckley WA 13 Weekend 0.059 9.30 9.381 136.40
6324 Deanna Pelletier Black Diamond WA 06 GSXR 0.048 9.93 10.088 135.16
614 Mark Sires Auburn WA 0.034 8.89 8.889 149.35
6019 Mitch Evans Puyallup WA 02 Yamaha R6 -0.008 10.88 10.897 125.79
6013 Daren Anderson Graham WA 10 ZX14 0.178 9.46 9.637 136.81
6102 Jim Werre Renton WA 07 Busa 0.088 9.60 10.040 135.65
A611 Mike Evans McKenna ’78 Z-1R Kawaski 0.196 9.59 9.641 112.91
6344 Duane Pelletier Black Diamond WA 08 Harley 0.128 12.82 12.986 101.26
6002 Gary Tokos Olympia WA 06 HD Destroyer 0.074 9.69 9.842 135.31
SINGLE
ROUND 2
6002 Gary Tokos Olympia WA 06 HD Destroyer 0.121 9.70 9.950 135.97
6984 Tyler Baker Rainer WA 04 Buell 0.163 12.39 12.668 105.94
6118 Josh Johnson Puyallup WA 0.075 10.15 10.209 129.01
6229 Donna Johnson Auburn WA ’02 GSXR 0.269 12.05 12.633 106.82
686 Chris Benda Auburn WA 09 ZX14 0.112 9.24 9.264 133.91
693 John Plaster Buckley WA 13 Weekend 0.126 9.34 9.369 140.11
123 Dakota Russell Maple Valley WA 3 0.075 10.19 10.389 127.62
6013 Daren Anderson Graham WA 10 ZX14 0.296 9.46 9.432 143.89
614 Mark Sires Auburn WA 0.005 8.88 8.943 149.25
SINGLE
80 Bryan Howe Kent WA 06 1000RR 0.244 10.40 10.423 141.15
A611 Mike Evans McKenna ’78 Z-1R Kawaski 10.40
ROUND 3
80 Bryan Howe Kent WA 06 1000RR 0.163 10.40 10.532 139.37
6002 Gary Tokos Olympia WA 06 HD Destroyer 0.206 9.70 10.081 133.72
614 Mark Sires Auburn WA 0.072 8.90 8.916 137.92
6118 Josh Johnson Puyallup WA 0.124 10.15 10.217 129.39
686 Chris Benda Auburn WA 09 ZX14 0.133 9.22 9.267 142.76
123 Dakota Russell Maple Valley WA 3 0.167 10.49 10.318 126.45
ROUND 4
614 Mark Sires Auburn WA 0.123 8.88 8.931 141.05
80 Bryan Howe Kent WA 06 1000RR 0.371 10.40 10.410 141.28
686 Chris Benda Auburn WA 09 ZX14 0.031 9.24 9.201 145.08
SINGLE
FINALS
614 Mark Sires Auburn WA 0.027 8.88 8.966 138.76
686 Chris Benda Auburn WA 09 ZX14 0.149 9.22 9.276 144.97