Results – August 14, 2021

August 17, 2021 Published by

Mark Lyle Junior Invitational

West Coast Grudge

Note: Lanes not known, winner is listed first.

Mark Lyle Junior Invitational Thunder
ROUND 1RTDialETMPH
660Sydnee HloshykBuckley WA0.0649.579.62466.70
641Kymbree BrostSelah WA’06 Race Tech0.1948.909.14172.72
6129Koda TobelRavensdale WA’99 JD0.0459.039.06266.42
629Abigail ColeAuburn WA’09 Halfscale0.15111.4611.49854.72
671Jasper WebsterCovington WA0.19512.1712.36750.26
609Ellie BrownYakima WA0.46211.9012.08651.90
6015Dawsin RidgeKent WA’20 Creative0.1009.189.18870.88
618Katie FroudSpanaway WA’05 ProLink-0.1449.179.19968.88
6419Greyson GandeeTacoma WA0.30711.9011.96650.99
656Zachery MeinertFederal Way WA-0.03012.5012.95649.55
6526Emma YsquierdoOrting WA0.16411.7911.94752.50
K652Karsen CraigBonney Lake WA0.06312.0312.37152.39
ROUND 2
6129Koda TobelRavensdale WA’99 JD0.1499.039.06769.34
6526Emma YsquierdoOrting WA0.09211.9411.75253.85
6015Dawsin RidgeKent WA’20 Creative0.0739.179.23869.86
671Jasper WebsterCovington WA0.39412.2212.18951.05
6419Greyson GandeeTacoma WA0.20511.9312.09650.58
660Sydnee HloshykBuckley WA0.0369.619.60964.20
ROUND 3
6129Koda TobelRavensdale WA’99 JD-0.0429.039.05969.14
SINGLE
6015Dawsin RidgeKent WA’20 Creative0.0719.189.35167.79
6419Greyson GandeeTacoma WA0.26611.9312.46647.12
FINALS
6015Dawsin RidgeKent WA’20 Creative0.1189.209.26770.10
6129Koda TobelRavensdale WA’99 JD0.1499.029.10462.82

Note: Lanes not known, winner is listed first.

Mark Lyle Junior Invitational Lightning
ROUND 1RTDialETMPH
692Cole DickhoffAuburn WA’07 Creative0.0257.907.97180.72
SINGLE
637Michelle BrownYakima WA’20 Mike BOS0.0597.907.95180.01
6607Jazzy BeanLake Tapps WA’16 Boxx-0.0108.008.03179.80
W620Sahara WendtSelah WA’08 Half Scale0.1027.927.92880.84
6907Raylee HigginsOlympia’10 Halfscale0.0557.997.98680.68
6011Dustin RidgeKent WA’19 Creative0.0957.968.02180.84
6108Ty GaynorVancouver WA’19 Halfscale-0.0687.908.15874.25
668Hayden RossiPendleton WA’09 Gage0.0058.338.37272.09
602BBenjamin FallerMarysville WA’10 Half Scale0.1017.908.00880.03
610Natalie EricksonMercer Island WA’00 Mot0.0957.978.02579.29
622JDavid JacksonMissoula MT’05 JR-0.0027.988.04879.22
613Lindsey Miller’17 McIlvain0.0367.988.09579.12
6711Cole FrickeWest Richland WA’06 Halfscale0.0517.958.14478.06
ROUND 2
W620Sahara WendtSelah WA’08 Half Scale0.0197.937.95680.59
692Cole DickhoffAuburn WA’07 Creative0.0487.977.94980.26
610Natalie EricksonMercer Island WA’00 Mot0.0928.058.00779.75
6011Dustin RidgeKent WA’19 Creative-0.0328.008.05580.62
668Hayden RossiPendleton WA’09 Gage0.0588.338.35173.73
637Michelle BrownYakima WA’20 Mike BOS0.0547.907.93380.05
613Lindsey Miller’17 McIlvain-0.0137.977.99383.88
SINGLE
ROUND 3
613Lindsey Miller’17 McIlvain0.0277.998.03682.20
668Hayden RossiPendleton WA’09 Gage0.1018.338.37674.57
610Natalie EricksonMercer Island WA’00 Mot0.0328.008.00779.46
W620Sahara WendtSelah WA’08 Half Scale-0.0937.947.97380.20
FINALS
613Lindsey Miller’17 McIlvain0.0748.008.05381.48
610Natalie EricksonMercer Island WA’00 Mot0.2348.018.02279.51

Note: Lanes not known, winner is listed first.

Mark Lyle Invitational Boss of the Track
FINALSRTDialETMPH
613Lindsey Miller’17 McIlvain0.1027.997.99483.53
6015Dawsin RidgeKent WA’20 Creative0.1819.249.24170.61

Note: Lanes not known, winner is listed first.

Mark Lyle Invitational Junior Street
FINALSRTDialETMPH
6011Dustin RidgeGraham WA’19 Hyandia0.09811.5011.68757.13
610Natalie EricksonMercer Island WA’02 Echo0.18111.9912.11560.06

Note: Lanes not known, winner is listed first.

650 Index Elimination Results
ROUND 1RTIndexETMPH
6909Daniel HelgesonAuburn WA’78 El Camino0.5386.507.41158.93
791Shawn GerslineLynnwood WA’79 Camaro0.7676.508.022103.39
B662Jesse BloodAberdeen WA0.5036.506.51390.42
768Darin FleckensteinLongview WA’65 Chevelle0.5206.506.61192.86
765Mike MuellerSeattle WA’90 Mustang1.1376.506.440105.00
40Byron ThomasTacoma WA’10 SRT8-0.0696.50
6006Mark SandersMaple Valley WA’190.6856.506.694100.31
SINGLE
ROUND 2
6006Mark SandersMaple Valley WA’190.6836.506.507104.65
6909Daniel HelgesonAuburn WA’78 El Camino0.5646.506.70088.73
765Mike MuellerSeattle WA’90 Mustang0.5396.506.452105.00
B662Jesse BloodAberdeen WA0.4176.506.394103.48
FINALS
6006Mark SandersMaple Valley WA’190.5076.506.680100.08
765Mike MuellerSeattle WA’90 Mustang0.5436.506.498101.68

Note: Lanes not known, winner is listed first.

West Coaste Grudge MOB 275
ROUND 1RTETMPH
429Kaiden KingArlington WA0.5865.616122.87
143Bill O’BrienGranite Falls WA’79 Malibu0.4747.622105.31
6283KJ GlennonSalem OR’05 Mustang0.4665.096150.77
6554Tim BreedenEnumclaw WA’89 Mustang0.7007.115110.43
640Rian HaywardMarysville WA’63 Corvette0.4475.271128.90
684TCorey ThompsonMilwaukie OR’67 Chevelle0.5265.376137.02
6441Adam CovertOakville WA’67 Barracuda0.6596.967111.35
J606Jeremy ShetlerCustler Rock WA’88 Mustang-0.068
610DDerek Losey Tacoma WA’87 Mustang 0.5494.841152.61
6386Gary Maine JRCastle Rock WA’66 Chevelle0.5315.899135.32
666Joe LopezLake Stevens WA’12 Mustang0.6247.56896.49
SINGLE
663CChris Benton Vancouver WA’63 Chev Nova 0.4135.542123.18
6313Kenny McPhersonOlympia WA’63 Nova0.4967.60882.33
6863Bryan Gott Kelso  WA ’90 Ford 0.7345.887126.41
SINGLE
ROUND 2
6441Adam CovertOakville WA’67 Barracuda0.5036.051113.75
666Joe LopezLake Stevens WA’12 Mustang0.42311.63151.63
6283KJ GlennonSalem OR’05 Mustang0.5635.028152.24
663CChris Benton Vancouver WA’63 Chev Nova 0.4295.409128.25
610DDerek Losey Tacoma WA’87 Mustang 0.5664.891153.20
640Rian HaywardMarysville WA’63 Corvette0.5225.304127.86
6863Bryan Gott Kelso  WA ’90 Ford 0.3986.74699.85
429Kaiden KingArlington WA-0.068
ROUND 3
6283KJ GlennonSalem OR’05 Mustang0.5485.027143.55
6441Adam CovertOakville WA’67 Barracuda0.4956.097113.24
610DDerek Losey Tacoma WA’87 Mustang 0.6456.01982.89
SINGLE
FINALS
610DDerek Losey Tacoma WA’87 Mustang 0.6084.815155.81
6283KJ GlennonSalem OR’05 Mustang0.4615.015144.74

Note: Lanes not known, winner is listed first.

West Coast Grudge Big Tire Shootout
ROUND 1RTETMPH
1661Chad Rice Castle Rock WA ’66 Chevelle 0.5244.776156.86
R653John Rasler Longview WA’76 Chev0.4895.027138.91
6038John DickinsonBonney Lake WA’15 Camaro0.4854.400174.10
SINGLE
6872Mike ThielenOlympia WA’67 Camaro0.4924.649153.65
654Randy Parker Puyallup WA’56 Chev 0.4326.198113.87
6769Scott Imbler Tacoma WA’05 Grand Am0.3534.408154.53
SINGLE
6126Gene FluerySedro Wooley WA’86 Regal0.3824.643152.45
6760Shawn FrickeWest Richard WA0.3985.599122.11
ROUND 2
6872Mike ThielenOlympia WA’67 Camaro0.4674.712152.61
6126Gene FluerySedro Wooley WA’86 Regal0.4364.830140.08
6038John DickinsonBonney Lake WA’15 Camaro0.4994.405183.24
1661Chad Rice Castle Rock WA ’66 Chevelle 0.5454.811157.21
6769Scott Imbler Tacoma WA’05 Grand Am1.440
SINGLE
ROUND 3
6769Scott Imbler Tacoma WA’05 Grand Am0.0324.395155.42
6872Mike ThielenOlympia WA’67 Camaro0.3664.414156.68
6038John DickinsonBonney Lake WA’15 Camaro0.5005.549106.09
SINGLE
FINALS
6038John DickinsonBonney Lake WA’15 Camaro0.0994.424170.97
6769Scott Imbler Tacoma WA’05 Grand Am-0.069